Prague ONCO 2014

02.02.2014 18:22

Dne 22. ledna 2014  jsme se za ŽAPky zúčastnily pacientského semináře Prague ONCO, který se konal v Clarion Congress  Hotel  Prague. Tématem pro letošní rok byla psychická pomoc – podpora pacienta, nebo rodinného příslušníka.

Celý seminář moderovala Doc. MUDr. Petra Tesařová, CSc.

Michaela Čadková Svejkovská z Amelií  nás seznámila s možnost í užití arteterapie u onkologicky nemocných jako součást komplexní psychosociální pomoci.

MUDr. ThLic.  Jaromír Matějek, Ph. D.,Th.D. hovořil o klinické etice, která pomáhá řešit konflikty a neporozumění na klinikách. Nepracuje pouze se zdravotníky, ale i s pacienty a jejich rodinami.

Klinika dětské hematologie a onkologie FN Motol  zastoupená PhDr . Věrou Reichlovou představila videoprezentaci „Specifika a kvalita života dětských hematoonkologických pacientů po skončení léčby. Bylo moc příjemné vidět malé pacienty, jak se po náročné léčbě vracejí mezi své kamarády  a k normálnímu životu.

mjr. Mgr. Jan Blažek  hovořil o  práci kaplana  AČR v ÚVN  Střešovice , kde  zabezpečuje podporu věřícím i nevěřícím pacientům  přímo v nemocnici.

Obecně prospěšná společnost „ Zdravotní klaun“  pod vedením pana Lukáše Houdka  pomáhá rozdávat radost a smích u hospitalizovaných dětí  a pobavila při přednášce také nás.

Po přestávce jsme si  všichni zacvičili jógu  s Martinou Adamec, která je lektorkou jógy pro onkologické pacienty a krátkým dechovým cvičením  jsme se rozehřáli na další vystoupení.

Pan Daniel Landa představil „ Mentální koučink a jeho roli v psychologické pomoci pacientům“. Pan Landa je známý především jako zpěvák, scénárista, herec a automobilový závodník. Určitě bychom nečekali, že se bude zabývat profesí mentálního kouče. Jeho metoda získala  základ ve studiu hypnoterapie v Německu. Jde o to, jak maximálně  pozitivně povzbudit psychiku nemocného tak, aby dokázal účinně  s nemocí bojovat. Na závěr nám pan Landa za pomoci transu, příjemných tónů a uklidňujících slov pročistil vědomí i podvědomí pozitivní energií. Všichni jeho vystoupení velice kladně ohodnotili.

Jana Krejcarová a Marta Křečková